Zaraz wam pokażę, że to nie takie trudne. Będzie to forma podstawowa męskich szortów na gumce. Do jej narysowania potrzebujecie dużego arkusza, linijki, kątomierza i ołówka. Możecie je również narysować w jakimś programie komputerowym. Ja korzystałam z AutoCADa.
Zanim przystąpimy do rysowania musimy pomierzyć osobę dla której szorty będą szyte. Jeśli robimy je dla siebie prosimy kogoś o pomoc. Potrzebny nam będzie:
-obwód bioder z uwzględnieniem wypukłości brzucha ( u mnie 84 cm)
-wysokość talii ( u mnie 108 cm)
-wysokość krocza ( u mnie 84 cm)
Gdy już wszystkie wymiary mamy przystępujemy do rysowania:
Instrukcja powstała w oparciu o książkę Haliny Cyrankiewicz "Szyję dla siebie i rodziny"(polecam).
Po kliknięciu na zdjęcie, litery powinny być lepiej widoczne.
Szorty które prezentowałam w poprzednim poście i na początku tego posta powstały na podstawie zmodyfikowanej formy, którą pokazywałam wyżej. Z tego powodu nie gwarantuję, że wyjdą podobne. Formę możecie modelować tak jak chcecie. Możecie spodenki zrobić luźniejsze, zwęzić nogawki, dodać kieszenie i tylko to co wam się podoba. Mam nadzieję, że instrukcja jest zrozumiała.
Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze pod ostatnim postem :D. Bardzo mnie zmotywowały do dalszej pracy. Już powstają damskie szory również według mojego projektu :).
20 komentarze
Wytłumacz tylko czym są te wysokości i jak je mierzyć, bo jestem zielona:) Uszyję takie na siebie i poraduję swojemu facetowi, ale będzie zdziwko:D
OdpowiedzUsuńWysokość talii to inaczej zewnętrzna długość nogi, mierzona od podłogi do górnej krawędzi biodra. Wysokość krocza to wewnętrzna długość nogi również mierzona od podłogi.
UsuńOk, dzięki:)) Na fachowej terminologii ja się po prostu nie znam:P
UsuńFantastyczny i bardzo estetyczny tutorial. :)
OdpowiedzUsuńNo i czekam na damskie szorty!
wolę tradycyjny sposób konstrukcji z ołówkiem i karką, ale Twój sposób jest niesamowity :)
OdpowiedzUsuńPodoba mi się w nim to, że w każdej chwili mogę coś zmienić nie bazgrając po arkuszu :D
UsuńJak u Ciebie twórczo bardzo fajny post i przydatny ! :) Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję :)
UsuńNo i się doczekałem :D Bardzo przejrzyście napisany, muszę się jak najszybciej zabrać za uszycie własnych :D
OdpowiedzUsuńTroszkę się namęczyłam aby to dało się zrozumieć :P. Czekam na efekt Twojej pracy :). Radzę trochę ten wykrój poszerzyć, bo tak to spodenki będą dosyć dopasowane.
Usuńzgadzam sie z poprzedniczka tutek napisany zrozumiale,,,xxxbuzka
OdpowiedzUsuńInstrukcja jest zrozumiała! :-) Najczęściej nie kumam nic z takich konstrukcji, ale tu jarzę w sumie wszystko :-) Nie wiem czy odważę się na taką konstrukcję, ale będę o niej pamiętać i dziękuję, że zechciałaś się z nami podzielić swoją pracą :-)
OdpowiedzUsuńDo odważnych świat należy, próbuj :D
UsuńPrzyznam szczerzę ,że za wiele mi to wszystko nie mówi ale jestem pełna podziwu dla Twojego talentu ;)
OdpowiedzUsuńFajna instrukcja, od razu jest to bardziej zrozumiałe:)
OdpowiedzUsuńMam problem z punktami 20, 21. Mam wrażenie że dolna krawędź tyłu to po prostu połączenie punktów 2 i 16. Ale wtedy po co byłyby te 20 i 21?
OdpowiedzUsuńAle super! Muszę spróbować! :)
OdpowiedzUsuńMuszę chłopakowi kupić w takim stylu szorty bo jeszcze szyć nie potrafię tak ładnie jak Ty. Niedługo ma urodziny więc będzie jak znalazł. Zaczęłam się rozglądać i na vip-republic.pl jest spory wybór. Coś tam wybiorę. Fajnie bo mają tam gwarancję najniższych cen i jak znajdę coś taniej to zwrócą mi 3-krotność różnicy.
OdpowiedzUsuńŚwietnie to pokazałaś dzięki Tobie uszyłam spodenki dla synka;)
OdpowiedzUsuńSuper!!! Wszystko jasne i zrozumiałe ale mam pytanie czy do damskich spodni też można zastosować te obliczenia?
OdpowiedzUsuń