Prosta letnia bluzka - instrukcja szyciaNadal trwa lato i miejmy nadzieję, że jeszcze będzie nam dane nacieszyć się ciepłymi dniami w tym roku. Nie mam ochoty szyć już jesiennych ubrań, dlatego przyszykowałam instrukcję uszycia prostej bluzki na lato. Jeśli w te wakacje postanowiliście nauczyć się szyć i nie chcecie się brać za coś trudnego, albo zaraz wyjeżdżacie i szukacie pomysłu na coś letniego i szybkiego do uszycia to zapraszam do dalszej części wpisu.

Zacznijmy od tego co należy sobie przygotować;
- minimum 40 cm materiału o szerokości 150 cm,
- cienką gumkę ( moja ma 0,7 cm szerokości)
- nożyczki do materiału,
- nici pasujące kolorystycznie do materiału,
- małą agrafkę.

Początkującym polecam znaleźć materiał nierozciągliwy lub tylko lekko elastyczny (będzie łatwiej się go szyło).
Z materiału wycinamy łącznie 3 prostokąty:
- jeden o szerokości 1,5 x nasz obwód nad biustem ( u mnie obwód wynosi 85 cm więc 1,5 x 85= 127,5 cm) i długości 40 cm ( jeśli ktoś chce dłuższą bluzkę to długość może wynosić 45, 50 cm lub 80 cm i otrzymamy sukienkę),
- dwa prostokąty o długości 43-45 cm i szerokości 5 cm.

W pierwszej kolejności zabezpieczamy brzegi większego prostokąta. Można to zrobić za pomocą ściegu zygzakowatego czy overlockowego na maszynie wieloczynnościowej lub obrzucić krawędzie na overlocku.

Następnie składamy większy prostokąt krótszymi brzegami do siebie, prawą stroną materiału do prawej.Zszywamy jeden centymetr od krawędzi. Zaczynamy szycie 2,5 cm od góry ( na zdjęciach czarna przerywana linia oznacza miejsce zszycia).

Teraz tą krawędź, gdzie zostawiliśmy niezaszyty kawałek zawijamy o te 2,5 cm i zaprasowujemy. Następnie wykonujemy dwa przeszycia. Jedno 1 cm od brzegu, a kolejne 2 cm od brzegu. W ten sposób powstają dwa tunele na gumkę.

Ucinamy dwa kawałki gumki. Ich długość musi być trochę mniejsza niż obwód nad biustem (najlepiej przymierzyć ją na sobie i dopasować). O jedną z gumek zaczepiamy agrafkę i wkładamy w jeden z tuneli przez otwór, który zostawiliśmy na miejscu zszycia materiału na tyle bluzki. Przeciągamy przez całą szerokość, a gdy wyłoni się na zewnątrz tymczasowo związujemy oba końca. Tak samo postępujemy z drugą gumką. Teraz można zszyć ze sobą końce gumek i porozciągać górę bluzki tak aby materiał równo pomarszczył się na całej szerokości.

Kolejnym etapem jest wykończenie dołu bluzki. W tym celu zawijamy materiał na jeden centymetr do środka i przeszywamy.

W tym momencie można już zakończyć. Gumki będą utrzymywały bluzkę na ciele. Ja dla wygody dodałam do niej ramiączka.
Mniejsze prostokąty składamy wzdłuż na pół (prawą stroną materiału do prawej) i przeszywamy 0,5 cm od otwartej krawędzi. Następnie powstały tunel trzeba wywrócić na prawą stronę. Ja zrobiłam to za pomocą agrafki. Po przewróceniu rozkładamy tak aby szew znajdował się na środku i rozprasowujemy. Dla wzmocnienia ramiączek można przed zszyciem nakleić na nie flizelinę lub przeszyć je dwa lub trzy razy po wierzchu, co może stanowić dodatkową ozdobę.

Gotowe już ramiączka trzeba odpowiednio rozmieścić na bluzce, Ja zrobiłam to na manekinie. Lepszym sposobem będzie jednak przyszycie ich na początku tylko do tyłu bluzki. Później można bluzkę przymierzyć, ustalić odpowiednią długość ramiączek i przypiąć je do przodu bluzki szpilkami. Szew łączenia bluzki z ramiączkami wykonujemy w tym samym miejscu, w którym są przeszycia między tunelami na gumkę. 

 Bluzka gotowa !


4 komentarze

  1. Bardzo jasny tutorial :) Szkoda, że lato gdzieś ostatnio znikło, bo taka bluzka byłaby super na ciepłe dni :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W mojej strefie klimatycznej ( zachodniopomorskie ) to mam wrażenie, że lato odeszło na dobre :-( A taka bluzeczka w ciepłe dni przyda się zawsze. Fajnie, że wzbogaciłaś internetową sferę szyciową o kolejny prosty tutorial :-)

    OdpowiedzUsuń